Sara Pennypacker "Pax"
Pax i Peter są nierozłączni odkąd chłopiec uratował małemu lisowi życie. Po kilku latach nadchodzi wojna, a ojciec Petera wyrusza na front. Peter do tego czasu, musi przybywać u swojego dziadka. Chłopiec jest zmuszony do pozostawienia swojego przyjaciela w lesie. Jednak pierwszego dnia pobytu u dziadka gnębią go wyrzuty sumienia i postanawia wyruszyć na poszukiwania swojego lisiego kompana. Zabiera ze sobą kilka potrzebnych przedmiotów i wyrusza w drogę, mając do pokonania 300 km.

Kiedy Peter po śmierci swojej matki przygarnął Paxa, ten potrafił wyczuć nastroje chłopca, pokochał go i czuł się za niego odpowiedzialny, przez co bardzo cierpiał, gdy nie mógł go chronić. Gdy ten pozostawia go w lesie wierzy, że chłopiec po niego wróci.
Pax na swojej drodze spotyka trzech lisów: Nieustraszoną, Chuderlaka i Szarego. Stary lis opowiada mu o skutkach wojny, która toczy się niedaleko nich.

" Kiedy przyjdzie wojna, będą bezmyślni.  Co to jest wojna ?  Szary zamyślił się  Jest taka choroba, która czasami dopada lisy.Sprawia, że przestają być sobą i atakują obcych.Wojna to taka choroba, tylko u ludzi."

Młody lis coraz bardziej widzi skutki wojny, która niszczy również naturę i zwierzęta. Traci w niej Szarego, który stał mu się bliski.
Przez ten czas, który spędza z dwójką lisów, stają mu się one coraz bardziej bliższe...Jednak nie zapomina o swoim chłopcu i wciąż czeka na jego powrót. W tym czasie musi się nauczyć jak przetrwać w lesie i odkryć na nowo świat ludzi i zwierząt. Świat, w którym wojna rozpętała chaos.Jak poradzi sobie zwierzę, które nie jest przystosowane do życia w naturze?

Peter podczas swojej wędrówki trafia na kilka przeszkód, ale pomimo tego nie poddaje się, bo wie, że każdy krok zbliża go do Paxa. Jednak gdy po drodze łamie kostkę, jest załamany, bo zdaje sobie sprawę z tego, że teraz może być mu cięższej. W poszukiwaniu kryjówki trafia na dom Violi. Kobieta na początku wydaje mu się być szalona i niezrównoważona, przez co się jej obawia. Viola postanawia zaopiekować się chłopcem i przygotować go na dalszą wędrówkę. Podczas pobytu u niej, chłopiec poznaje jej historię. Historie o kobiecie, która podczas wojny straciła nie tylko nogę, ale również siebie, karząc się za to jaką stała się podczas wojny. Zaszyła się w lesie, aby odnaleźć prawdę o sobie  i dowiedzieć się kim jest.

"(...)Zwyczajną prawdę bywa najtrudniej dostrzec, kiedy dotyczy ciebie samego.Jeśli nie chcesz poznać prawdy, zrobisz wszystko, żeby ją ukryć"
Podczas swojej obecności Peter oraz Viola odkrywają prawdę o sobie, która ich zmienia.

Dość długo czekałam na przeczytanie tej książki. Marzyłam o tym, by mieć ją w rękach i móc zanurzyć się w jej treści. Nie będę ukrywać, że zauroczyła mnie przede wszystkim okładka. Gdy już ją wreszcie miałam i zaczęłam kartkować na szybko, zauroczyły mnie również ilustracje w środku książki, które wykonał Jon Klassen, łącznie z tą na okładce.

Gdy zaczęłam wgłębiać się w treść, moją pierwszą myślą po paru stronach było, że ta opowieść jest piękna. Jeśli nie wiecie, imię Paxa oznacza spokój. Moim zdaniem on sam był spokojem i ostoją dla chłopca, który stracił matkę, a z ojcem łączyła go słaba więź. 
W tle powieści opisywana jest wojna, która zmienia ludzi i niszczy wszystko co napotka na swojej drodze. Poznajemy w niej również wielką przyjaźń, miłość i przywiązanie, oraz ciągłe poszukiwanie siebie. Bo czyż życie, to nie wędrówka w głąb samego siebie?
Wzruszyła mnie ta książka, zasmuciła, ale dała również nadzieję:

"(...)No więc feniks wkłada do gniazda swoje ulubione rzeczy...zdaje się, że w tej historii jest mirra i cynamon.Wtedy gniazdo się zapala i stare ciało ptaka płonie.A z popiołów dawnego ptaka powstaje nowy.Moja mama uwielbiała tę historię.Mówiła, że to znaczy, że choćby nie wiadomo jak  była sytuacja, zawsze możemy się odrodzić".

Jedynie co mi nie pasowało to nad wiek dojrzałość chłopca, który miał 11 lat, a jednak to jego przemyślenia były jak u dorosłego. Jednak ta książka pozostanie w moim sercu i w każdym zakamarku duszy, ponieważ "Pax" to historia, która zaskarbi sobie wiele serc i nawet jeśli jest kierowana do młodszych czytelników to i dorośli się w niej odnajdą.

Wydawnictwo: IUVI
Data wydania: 26 październik 2016 rok
Liczba stron: 296
Moja ocena: 9/10

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka