Polecany post

"Forever my girl" Heidi Mc Laughlin

niedziela, 30 lipca 2017

''Hürrem. Słowiańska odaliska. Księga I" Demet Altınyeleklioğlu

Ruś, 1514 rok. Mała Aleksandra Anastazja Lisowska spała, kiedy jej wioska została napadnięta. Dziewczynka zostaje porwana przez jednego z barbarzyńców. 

Mija kilka lat. Jako już młoda dziewczyna trafia do pałacu chana krymskiego. Zostaje ulubienicą Sułtanki Göldane, która traktuje ją jak własne dziecko. Starsza kobieta wróży Rusince przyszłość pełną blasku i wspaniałości.

“ (...) Nie czekaj, aż ktoś da Ci to, czego pragniesz… Sięgaj po to… Wydzieraj, choćby siłą… Trzymaj i nie puszczaj… Widzę Twoją dro-drogę… Jesteś białą gołębicą, która pochwyci orła… To Twoje przeznaczenie… Nie pozwól, aby ktoś to zmienił…”

Po śmierci wiekowej Sułtanki, Aleksandra zostaje wysłana do haremu osmańskiego Sułtana Sulejmana. Dziewczyna zastaje widok odalisek, które pomimo współczujących spojrzeń, patrzą na nią również z zazdrością. 

Aleksandra, która ma głowę pełną marzeń o tronie i koronie nie przypuszcza, że osiągnięcie celu nie będzie takie proste.

Rusinka jest popychana, bita i poniżana. W przetrwaniu kolejnych dni pomagają jej wyśpiewane przez nią pieśni. Żal, smutek tęsknota i gorycz to uczucia, które się przez nie przebijają. Cały pałac jest oczarowany głosem Rusinki. Nawet sam Sułtan, do którego komnat docierają jej pieśni pragnie ją poznać. Rudowłosa odaliska oczarowuje go swoją promienną osobowością. Nadaje jej imię Hürrem.

“ - To właśnie też uśmiech - ucieszył się Sułtan Sulejman. - Uśmiech, który odbiera mi rozum. To właśnie oznacza Hürrem. Hürrem oznacza piękna, uśmiechnięta, o pięknych oczach. Każde z osobna i wszystko razem.”

Od tej chwili rozpoczyna się droga kobiety, która posunie się do wszystkiego, aby nie zostać zapomnianą.

“(...) Za każdym, nawet najsilniejszym mężczyzną musi stać kobieta. Kobieta, która będzie wiedziała, jak nim pokierować.”

Dynastią Osmanów zainteresowałam się dzięki serialowi “Wspaniałe stulecie”. Jak miliony Polaków - pokochałam ten baśniowy klimat! Taki sam w swojej książce utrzymała Demet Altınyeleklioğlu. Chociaż nie będę ukrywać, że jest on opleciony okrucieństwem i brakiem moralności. 

Uwielbiam beletrystykę historyczną. Tak jak Hürrem i ja podążyłam za swoim marzeniem, a było nim przeczytanie sagi “Tajemnice dworu sułtana”. 

Fabuła już od samego początku jest fascynująca i wciągająca. Autorka z lekkością prowadzi nas przez osmański pałac, w którym mogłoby się zdawać, że za pomocą bogactwa życie jest łatwe i piękne. Nic mylnego! Autorka wprowadza nas w tajemnice haremu. Tego nawet ja się nie spodziewałam. Czy wiecie, że do łoża Sułtana wcale nie tak łatwo było trafić? Odaliski musiały się przypodobać haremowym agom, a nawet służącym! Jak? Nic Wam nie zdradzę. 

Hürrem od samego początku pokazuje swoje pazurki. Jest uparta i dumna, a kiedy trafia do osmańskiego pałacu szybko się uczy haremowych gier. Robi się coraz bardziej bezwzględna i ambitna. Od pierwszej, do ostatniej strony możemy obserwować jak kształtuje się jej charakter.

Uważam, że autorka stworzyła wciągającą i magiczną opowieść, w której tak naprawdę nic nie jest piękne. Nawet miłość Hürrem i Sulejmana jest naznaczona odrobiną zła. Książka tej autorki uzupełni Waszą wiedzę na temat działania haremu i losie kobiet, o których Padyszach zapomniał. Tego w serialu nie pokazano. Osobiście uważam, że książka, a serial to dwie różne bajki. Podobieństwa jakie zaobserwowałam pomiędzy nimi dwoma jest znikome. Jednak to idealna pozycja nie tylko dla fanów ekranizacji, ale i sympatyków historii. Nie jest wiernym odzwierciedleniem historii, ale mi to nie przeszkadzało. Uwielbiam takie książki! 

Jestem zachwycona stylem pisania Demet Altınyeleklioğlu i tym jak szybko mnie wciągnęła w opisywany przez siebie świat. Książkę przeczytałam jednego dnia i od razu zabrałam się za drugą część, której recenzję pokażę Wam niebawem. 

''Żeby nie zostać zapomnianym, trzeba być silnym''

Oryginalny tytuł: Moskof Cariye Hürrem
Cykl: Tajemnice dworu sułtana (tom 1)
Wydawnictwo: WAB
Data wydania: 4 sierpnia 2016
Liczba stron: 432


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Red Girl Books Recenzje , Blogger