Polecany post

"Forever my girl" Heidi Mc Laughlin

poniedziałek, 9 października 2017

''Upadek nadziei'' Kacper Rybiński

,,Jeśli już musisz kraść, to kradnij tyle, żebyśmy mieli za co żyć, resztę rozdaj. Nadmiar pieniędzy zabija w ludziach to, co ludzkie.’’

Nadzieja to miasteczko, w którym od dawna nie było ani chmur, ani deszczu. Żar leje się z nieba, a woda jest produktem, który się sprzedaje, chociaż powinna być dla wszystkich. 
W Nadziei mieszka Rita, marzycielska kramarka, która marzy o zobaczeniu tęczy oraz mały złodziejaszek Tero. Ich ścieżki się ze sobą krzyżują i już nic nie jest takie same. Co ich łączy? Obydwoje są sierotami i mają tylko siebie. Więź jaka zaczyna ich łączyć jest o wiele silniejsza. Są dla siebie jak brat i siostra. Z czasem w ich życiu zaczyna się wszystko układać, ale wtedy dowiadują się, że naciąga kataklizm. Wielki cień wydłuża się od strony morza, a nieprzyjaciele lada chwila przybędą do miasta. Nadzieję i ich mieszkańców czeka zguba. 

''Upadek nadziei'' to krótka książka, która ma ledwo dwieście stron. Autor w umiejętny sposób operuje słowem ''nadzieja'' i wplata go w wiele sytuacji. Nie wprost, ale tak, żeby czytelnik sam odnalazł znaczenie tego słowa, w każdej sytuacji. Kacper Rybiński przedstawia losy dzieci pozostawionych samych sobie, które nigdy nie zaznały matczynej miłości i stabilności. Które same musiały walczyć o swoje przetrwanie i to na różne sposoby. Jest to powieść o miłości, przyjaźni i poświęceniu. 
Akcja powieści rozgrywa się bardzo szybko i praktycznie nie ma momentu przestoju. Czytelnik nie ma okazji odetchnąć i przetrawić dane sytuacje. Trochę mi to przeszkadzało, ale spodziewałam się tego zabiegu. 
''Upadek nadziei'' to powieść, która przekazuje ważne wartości, która uczy nas, że każdy człowiek żyje nadzieją, nawet jeśli już dawno stracił wiarę w to, że jego życie się poprawi. Pokazuje również, że pieniądze to nie wszystko, najbardziej liczą się ludzie, którzy potrzebują pomocy. Całość tej niewielkiej objętościowo książki dopełniają przepiękne ilustracje wewnątrz książki. Z przyjemnością bym przeczytała kolejną część o mieszkańcach Nadziei. 

Wydawnictwo: Dygresje
Data wydania: 2017 rok 
Liczba stron: 180

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Red Girl Books Recenzje , Blogger