Polecany post

"Forever my girl" Heidi Mc Laughlin

piątek, 10 listopada 2017

'Ucho od śledzia w śmietanie. Flawia de Luce'' Alan Bradley

Flawia de Luce, jest jedenastoletnią chemiczką, która ma zadatki na detektywa. Mogłoby się zdawać, że jest w tym dobra, gdyż kłamie jak z nut, a ta umiejętność jest niezwykle pomocna podczas zbierania informacji od innych ludzi.
Nastolatka zostaje wciągnięta w wir kolejnej detektywistycznej zagadki, a wszystko zaczyna się od pożaru, który wybuchł na odpuście w Bishop's Lacey. Dlaczego niewiele później Cyganka zostaje napadnięta we własnym wozie? Jaki z tym związek ma trup wiszący w Buckshaw, na posągu Posejdona oraz odnalezione szczątki dziecka? Dlaczego w Buckshaw znikają zabytkowe przedmioty? Dlaczego wszystkie tropy wskazują na sektę kuśtykan? 

Czy jakakolwiek nastolatka da sobie z takimi zawiłościami radę? Czy Flawii uda się rozwiązać zagadkę za pomocą odłamków historii Bishop Lacey?

Moja przygoda z niezwykłą Flawią de Luce rozpoczęła się z tą książką. Nie wiem o tej postaci zbyt wiele - tyle, co udało mi się zauważyć w tej części. Tak więc poznałam odważną i inteligentną nastolatkę o przenikliwym umyśle. Polubiłam ją od pierwszej strony! Flawia pomimo tak młodego wieku jest nadzwyczaj dojrzałą osóbką. Nie mogłabym nie wspomnieć o jej sprycie, dzięki któremu wszystko uchodziło jej na sucho. Jak już może wiecie, albo się domyślacie, nastolatka nie jest typową dziewczynką, która bawi się lalkami. Ona uwielbia przebywać w swoim laboratorium chemicznym, gdzie odkrywa świat związków i substancji chemicznych. Autor wśród całych zawirowań ukazuje nam również drugą stronę naszej głównej bohaterki - samotność, tęsknotę za matką, pragnienie posiadania przyjaciółki oraz bliższych więzi z siostrami, które jej nie akceptują. Flawia może liczyć tylko na siebie, gdyż ojciec po śmierci jej matki stał się dla niej człowiekiem niedostępnym i zamkniętym w sobie. Jednak pomimo wszystkiego, ona świetnie daje sobie radę, a dzięki splotom wydarzeń poznaje Porcelanę, która zostaje jej przyjaciółką.

''Ucho od śledzia w śmietanie'' to historia o wyjątkowej nastolatce, dzięki której poznajemy zakręcony, detektywistyczny świat. Nie zabraknie tu intryg, tajemnic, a to wszystko zostaje okraszone ironicznym humorem. Jest mrocznie, niebezpiecznie i intrygująco, co składa się na zalety tej powieści.
Jednak odradzam sięgnięcia po tę książkę bez znajomości poprzednich, bo ja trochę czułam się zagubiona nie wiedząc o tym w jakim czasie się odgrywa akcja i jaką tajemnice ze swojej przeszłości chce odkryć Flawia. 
Pomimo tego książkę oceniam bardzo pozytywnie i myślę, że kiedyś będę chciała sięgnąć po pierwsze części przygód tej niezwykłej dziewczynki. 

Oryginalny tytuł: A Red Herring Without Mustard
Cykl: Flawia de Luce (tom 3)
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 4 listopada 2011 rok 
Liczba stron: 388
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Książkę możecie zakupić tu:
https://czytam.pl/k,ks_170613,Ucho-od-sledzia-w-smietanie-Bradley-Alan.html


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Red Girl Books Recenzje , Blogger