Polecany post

"Łowcy płomienia" Hafsah Faizal

poniedziałek, 1 stycznia 2018

Musab Hasan Jusuf ''Syn Hamasu''

„Syn Hamasu” to światowy bestseller, który znalazł się na liście New York Timesa. Książka ukazuje rozpad kultury arabskiej od samego środka. Przedstawia nam istotę konfliktu między Izraelem a Palestyną, powody jego rozpoczęcia, a także historię jego przebiegu oraz to jak rósł on coraz bardziej w siłę i pochłonął w bestialski sposób życie tak wielu ludzi.

Musab Hasan Jusuf wychował się w tradycyjnej muzułmańskiej rodzinie. Jest najstarszym synem szejka Hasana Jusufa- jednego z założycieli Hamasu, którego celem jest utworzyć na ziemiach Izraela państwo palestyńskie. Członkowie Hamasu uważali, że ziemia, na której znajduje się Izrael należy do Allaha. 

''Hamas jest duchem, ideą. Nie można zniszczyć idei - jeśli ktoś próbuje to zrobić, stymuluje ją do dalszego rozwoju. Hamas jest jak płaziniec: jeśli utniesz mu głowę, wyrośnie druga.''

Musab, tak jak jego pobratymcy, uważał, że naród palestyński walczy o odzyskanie wolności i ziem, które się im należą. Uwięzienie go w izraelskim więzieniu, w 1996 roku sprawiło, że jego życie obrało niespodziewany kierunek. Szanował swojego ojca i chciał być takim jak on, ale podczas uwięzienia zaczął kwestionować sprawę, w którą wierzył. W wieku 21 lat został szpiegiem izraelskiego wywiadu i od tej pory stąpał po kruchym lądzie.

''Syn Hamasu'' to historia człowieka, który znalazł się w samym środku konfliktu na Bliskim Wschodzie. Fakty, które Musab ujawnia w swojej książce, znane dotąd były tylko w kręgach izraelskiego wywiadu. Z jednej strony był asystentem i doradcą swojego ojca i wraz z nim uczestniczył w spotkaniach z palestyńskimi politykami, organizacjami, frakcjami czy komórkami terrorystycznymi, a z drugiej działał na rzecz Izraela. Dzięki przekazywanym przez niego informacjom udało się udaremnić ataki samobójcze i zabójstwa Izraelczyków. Działał pod pseudonimem ''Zielony Książę'' i był bardzo cenionym współpracownikiem ze względu na powiązania z Hamasem.


Przyznam, że zanim sięgnęłam po tę książkę niewiele wiedziałam o konflikcie na linii Izrael- Palestyna. W którymś momencie czułam się zagubiona i przerwałam czytanie książki, aby co nieco na ten temat znaleźć w Internecie. Książka jest wciągająca, szokuje, ukazuje wiele ważnych faktów i dostarcza informacji zza kulis terroru, ale jednak nie polecałabym sięgnięcia po nią bez żadnej wiedzy na ten temat. Mimo tego, nie sposób o niej zapomnieć. Nie zabraknie tu przemyśleń na temat wiary, wątpliwości oraz  poszukiwania odpowiedzi na pytania, które nasuwają nam się na myśl podczas lektury. 

Oryginalny tytuł: Son of Hamas. A Gripping Account of Terror, Betrayal, Political Intrigue, and Unthinkable Choices
Wydawnictwo: Aetos
Data wydania: 2017 rok 
Tłumaczenie: Anna Kurzępa
Liczba stron: 305
Oprawa: miękka

Książka do kupienia na Czytam.pl:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Red Girl Books Recenzje , Blogger