Polecany post

"Łowcy płomienia" Hafsah Faizal

poniedziałek, 22 stycznia 2018

"Sułtan" Demet Altınyeleklioğlu

"(...) Nie miał się czego bać. Był synem samego sułtana Mehmeta Zdobywcy. Nie wiedział, co to strach. Nie powinien wiedzieć. Czym więc były te kłębiące się w nim emocje?"

Sułtan Dżem był synem Mehmeta Zdobywcy i serbskiej księżniczki o imieniu Adrianna, która później znana była jako Çiçek Hatun. Jako trzeci syn nie w głowie mu była władza i tron. Nie sądził, żeby kiedykolwiek miały być jego udziałem, więc żył chwilą. Jego pasją stały się polowania i poezja. Jednak kiedy Mehmed II umiera, a jego potomkowie mają prawo postępować według stworzonego przez niego kodeksu o bratobójstwie, aby zachować jedność państwa i władzy - życiu Dżema grozi niebezpieczeństwo. Ku irytacji jego matki, młody książę nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Jednak z czasem sprzeciwia się władzy swojego brata Bajazyda i ogłasza siebie sułtanem.

Co go do tego skłoniło? Strach o władzę? Dlaczego z księcia stał się buntownikiem zmuszonym tułać się po świecie jako pionek w międzynarodowych intrygach? 

"Strzała została wystrzelona z łuku. (...) Jeżeli na końcu tej drogi czeka śmierć, nie ma od niej ucieczki".

W poprzednich swoich książkach o sułtankach, autorka skupiła się przede wszystkim na ich życiu za murami Pałacu. Pokazując nam jak ze zwykłej odaliski, stawały się sułtankami, które poniekąd miały swój wpływ na życie w haremie, ale również na decyzje podejmowane w państwie osmańskim. Jednak nigdy nie skupiła się na tych, którym ofiarowały życie. Na ich Şehzade, o których życie drżały, na każdym kroku; o których dbały bardziej niż o siebie. Gdy dorastali musieli uważać na każdy swój krok i słowo, gdyż stawali się zagrożeniem dla swojego panującego ojca.
Jaki wpływ miały wtedy ich matki, faworyty, żony i doradcy, w chęci dążeniu do władzy? Co było powodem, dla którego Dżem zmienił swoją ścieżkę życiową i wystąpił przeciw bratu? Czy gdyby tego nie zrobił, Bajazyd darowałby mu życie? Czy Dżem mógłby stać się kimś więcej niż pionkiem więzionym przez m.in papieża Aleksandra VI Borgii?
W historii Dżema jest wiele niejasności, a autorka stara się znaleźć jak najwięcej odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Przy okazji podkreślając, że beletrystyka historyczna rządzi się swoimi prawami, co sprawia, że chociaż autor trzyma się faktów historycznych, to ma prawo kreować myśli, emocje i ambicje głównych bohaterów.

Autorka pokazuje nam piękny świat, pełen bogactwa, strojnych sukni i czego dusza zapragnie. Jednak wewnątrz jest to świat brutalny, w którym rządzą intrygi, chęć władzy i walka o życie. Przez książkę przetacza się wiele postaci, ale niezmienną pozostaje Ferimah - przyjaciółka i powierniczka Dżema, która trwa przy nim pomimo trudności. Jest inteligentna, silna i odważna. Myślę, że wielu czytelników by ją polubiło, bo nie raz była jedynym głosem rozsądku. Jest to postać wymyślona przez Demet, ale jako jedyna tak bardzo wyrazista.

"Sułtan" wciągnął mnie od pierwszej strony. Uwielbiam wszystko, co jest związane z dynastią Osmanów, więc i ta książka wzbudziła we mnie ogromny głód. Moim zdaniem "Sułtan" wypada lepiej w porównaniu z książkami o sułtankach. Jest tu więcej polityki. Poznajemy m.in rodzinę Borgiów, o których swoją drogą muszę sama więcej poczytać. Trafiamy na dwór francuski, czy na wyspę Rodos. Jesteśmy uczestnikami politycznych intryg i dwulicowości ludzkiej natury. W książce nie brak zdrad, czy niebezpieczeństw. Mam tylko jeden mały minus, a mianowicie dotyczy on samej postaci Dżema. Przyznam szczerze, że nie wzbudził we mnie wiele pozytywnych uczuć. Moim zdaniem postępował lekkomyślnie i zamiast kierować się rozsądkiem, nie raz podejmował decyzje zbyt pochopnie. Jednak kto wie? Może taki był zabieg stworzony przez autorkę. Musicie w każdym razie sami się przekonać. Ja ze swojej strony polecam Wam lekturę tej książki. Dla fanów orientu, czy Wspaniałego Stulecia, ta powieść okaże się nie lada gratką. Jeśli po emitowanym serialu Wspaniałe Stulecie macie ochotę na więcej, to moim skromnym zdaniem dobrze będzie cofnąć się do czasów przed panowaniem Sulejmana Wspaniałego i dowiedzieć się co nieco również o tak często wspominanym w serialu Mehmedzie Zdobywcy i jego synach.

Książka do kupienia pod linkiem:
https://czytam.pl/k,ks_688105,Sultan-Demet-Altınyeleklioğlu.html

Oryginalny tytuł: Cem Sultan
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: wrzesień 2017 rok
Tłumaczenie: Justyna Byszewska, Anna Banasiak
Liczba stron: 589
Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Red Girl Books Recenzje , Blogger