Polecany post

"Forever my girl" Heidi Mc Laughlin

piątek, 23 marca 2018

"Weteran. Współczesna adaptacja pięknej i bestii" Katy Regnery

"(...) Nie oczekuj wiele od życia i bądź wdzięczny za tę odrobinę szczęścia, która będzie Ci dana. Nie oczekuj niczego, gdyż życie nie jest ci nic winne. Jeśli to zrozumiesz, będziesz w stanie je przetrwać. Gdy przytrafi ci się coś wspaniałego, będziesz na to przygotowany. Unikniesz bólu rozczarowania, jeśli zrozumiesz, że nic nie trwa wiecznie."

Dwudziestosześcioletnia Savannah Carmichael zdradzona przez mężczyznę, którego kochała, traci wymarzoną karierę dziennikarki śledczej i powraca do swojego rodzinnego miasta Danvers, w stanie Wirginia. Całe życie starała się wyjechać z tej mieściny, aby móc poznawać świat i jedna intryga sprawiła, że ponownie znalazła się w punkcie wyjścia. Kobieta nie widzi szansy na to, aby powrócić do swojej pracy. Jest załamana tym, że jej marzenia już się nie spełnią. Jednak wtedy dostaje propozycję powrotu do branży. Jedynym warunkiem jaki jej stawiają jest napisanie historii o prawdziwym człowieku, która poruszy serca innych. Savannah nie musi się długo zastanawiać o kim napisać. 

"Każdą cząstką swojego zniszczonego ciała pragnął znów być taki jak dawniej. Wiedział jednak, że to pragnienie nigdy się nie spełni."

Parę mil od niej, na wzgórzu, w starym i ogromnym wiktoriańskim domu, mieszka Asher Lee - były weteran wojenny, który w Afganistanie stracił rękę w wybuchu, a w wyniku obrażeń połowa jego twarzy została pokiereszowana. Z przystojnego mężczyzny stał się Bestią, na widok, której ludzi wzdragali się z obrzydzeniem. 
Mieszkańcy miasteczka Danvers mają go za dziwaka, gdyż od dziesięciu lat nie widzieli go na oczy. Jednak szanowali jego prywatność i żaden z nich nie zaglądał do jego samotni, gdzie całe dnie spędzał na ćwiczeniach fizycznych lub czytaniu książek aby uciec przed codziennością. Jednak pewnego dnia w progu jego domu  - ubrana w kolorową sukienkę, z talerzem słodkich wypieków, pojawia się Savannah. Mężczyzna początkowo niechętnie zgadza się na opowiedzenie swojej historii dziennikarce. Jednak czasem ich relacja przeradza się w przyjaźń, a potem w miłość. 
Jedno z nich stanie przed trudnym wyborem, który zaważy na ich związku. Czy zdołają pokonać przeszkody i wspólnie napisać szczęśliwe zakończenie?

"(...) Savannah dawno nie czuła czystego, zwykłego szczęścia, a właśnie to uczucie wypełniło ją, gdy na niego patrzyła."

Po ostatnio przeczytanych książkach potrzebowałam czegoś, co wywoła we mnie emocje, zamiast znużenia. Nie chciałam kolejnej historii jakich wiele. Miałam przesyt,
"Weteran" jest nieco inny od przeczytanych przeze mnie powieści. I chociaż to historia przewidywalna - to nie mogę powiedzieć, że ta książka mnie nie zachwyciła. Ba! Ona wciągnęła mnie bez reszty, a historia Savannah i Ashera jest jedną z lepszych, które przeczytałam. Jest słodka, ale i gorzka. Pełna bólu, samotności, niepewności, ale też cichej nadziei. Powiem Wam, że sama postać Ashera mnie po prostu oszołomiła! Ale o nim parę słów napiszę później, bo najpierw chcę Wam przedstawić Savannah.

Savannah to kobieta ambitna, pewna siebie i niezależna. Kompletne przeciwieństwo swojej młodszej siostry. Z czasem zauważyłam, że to osoba, która jest zdeterminowana i twardo stąpa po ziemi. Moje uczucia do niej były skrajne. Raz ją lubiłam, a później darzyłam niechęcią. Zapytacie dlaczego? Ano dlatego, że przekładała swoją ambicję nad czymś o wiele ważniejszym. Chciała zjeść ciastko i równocześnie je mieć, a tak się przecież nie da. To jej niezdecydowanie mnie drażniło. W książce kilka razy przytaczano, że jest uczciwa, ale moim zdaniem nie była taka do końca. Jednak tu już nie będę spojlerować. Musicie przekonać się sami. 
To nie jest tak, że nie doceniam jej postaci. Od dzieciństwa słyszałam: nie patrz na wygląd, lecz w serce człowieka. Bo serce zostaje, a piękno ucieka. Dlaczego to przytaczam? Bo Savannah potrafiła ujrzeć, że Asher pod nieciekawym wyglądem ma do zaoferowania o wiele więcej: piękne serce, duszę i umysł. Pomimo tego, że życie go tak okrutnie złamało, odebrało nadzieję i marzenia - on był pełen pasji. Troskliwy, czuły i lojalny, a przede wszystkim silny wewnętrznie. Znacie takie osoby, na które wystarczy spojrzeć i wiesz, że to ktoś wyjątkowy? Myślę, że gdyby Asher istniał naprawdę to byłby jedną z takich osób, które samą swoją obecnością rozświetlają czyjeś życie. Przygnębiało mnie to, że ktoś tak cudowny jak on, został tak skrzywdzony, że bał się odczuwać nadzieję i marzyć.

"Nie bój się. To tylko ja - powiedziała, po czym powtórzyła jego słowa - a ty podobasz mi się właśnie taki, jaki jesteś."

Nie mogłabym nie wspomnieć o jeszcze jednej wyjątkowej postaci w tej książce. A jest nią Panna Patts, która troszczyła się o Ashera i dbała o jego dom. Była jak dobra wróżka, która zawsze miała dobrą radę i słowo, ale potrafiła też popychać do działania. Z pewnością ją pokochacie!

"Weteran" to niesamowita historia o samotności, o strachu przed życiem, ale też o dążeniu do własnych celów. Uczy, że niekiedy warto kierować się sercem, bo ono wie najlepiej, co jest najważniejsze. Postacie są świetnie wykreowane, dialogi nie są płytkie - są przemyślane i często niosą ze sobą słowa, które zapadają w sercu. To historia o tym jak druga osoba potrafi wyciągnąć nas z największego mroku i przywrócić do życia. Bo to też powieść o tym jakie ono jest piękne i cenne oraz, że pomimo wszystko nie warto się przed nim zamykać. Ta książka mnie nie wzruszyła, nie sprawiła, że płakałam, ale jednak odcisnęła we mnie swój ślad. Sprawiła, że czułam ogromny smutek, a jednocześnie wywoływała u mnie uśmiech na twarzy. Pochłonęłam ją w jeden dzień, bo nie potrafiłam jej odłożyć. Ta książka może nie raz być przesłodzona, ale wiecie co? Mi to nie przeszkadzało, bo nie było tego w zbyt dużych ilościach i tak jak pisałam powyżej - jest ona jednocześnie słodka i gorzka. Nie zabraknie tu zawirowań i przeszkód, bo nawet w najpiękniejszych baśniach, nic nie przychodzi z łatwością. 

Oryginalny tytuł: The Vixen and the Vet
Cykl: Współczesne baśnie (tom 1)
Data wydania: 14 marca 2018 rok
Tłumaczenie: Maciej Olbryś
Liczba stron: 347


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Red Girl Books Recenzje , Blogger