Polecany post

"Łowcy płomienia" Hafsah Faizal

piątek, 17 sierpnia 2018

"Wszystkie kwiaty Alice Hart" Holly Ringland

"(...) Życie toczy się do przodu, a rozumiemy je, tylko patrząc wstecz. Jeśli chcesz zobaczyć obraz, nie możesz stanowić jego elementu".

Dziewięcioletnia Alice Hart nie miała szczęśliwego dzieciństwa. Wraz z rodzicami mieszkała na farmie, położonej niedaleko morza, które uwielbiała. Jej ojciec był despotą, ciągle przepełnionym gniewem, który wylewał na nią i na jej brzemienną mamę. Tylko ona okazywała małej dziewczynce ogrom miłości. Jednak Alice marzyła, że kiedyś jej ojciec przemieni się jak feniks z popiołów i będzie tatusiem, który będzie ją kochał i chronił. Dziewczynka uciekała w świat książek, bo tylko wtedy mogła marzyć, że to się spełni.
Pewnego dnia jej życie wywraca się do góry nogami. Na jej rodzinnej posiadłości wybucha ogień, w którym giną jej rodzice. Dziewczynka zostaje oddana pod opiekę babci, której nigdy nie widziała. Jane, bo tak się nazywa, prowadzi plantację w Thornfield, na której uprawia kwiaty przeznaczone do handlu. Jednak to nie tylko one na niej rozkwitają, ale również kobiety, które po traumatycznych odnalazły tu schronienie. Jane nazywała te kobiety Kwiatami i to nie bez powodu. Mała dziewczynka pod ich czułą opieką przegania smutek i zaczyna powoli dochodzić od siebie. Uczy się mowy kwiatów, języka, który w jej rodzinie był używany od wielu lat. Alice dorasta, z niecierpliwością oczekując, aż jej babcia opowie tragiczną historię jej rodziny. Jednak, to co wydarza się, kiedy jest już dorosłą kobietą, sprawia, że musi wyzwolić się z więzów i poznać rodzinny sekret, aby nie patrzeć wstecz i móc ruszyć naprzód. Czy jej się uda?

"(...) Poczucie winy to dziwne ziarno; im głębiej je zakopiesz, tym silniej stara się wyrosnąć".

"Wszystkie kwiaty Alice Hart" to książka, która przyszła do mnie jako niespodzianka i koniec końców taką okazała się być. Nie byłam do niej przekonana, ale nie mogłam też przestać się zachwycać jej wydaniem. Piękna, klimatyczna okładka, z wytłoczonymi kwiatami, a do tego wnętrze dopracowane, pod każdym względem. Każdy rozdział jej poświęcony poszczególnej roślinie, obok jej opisu jest ilustracja przedstawiająca ją; jej znaczenie oraz opis. To trzeba po prostu samemu zobaczyć. Jednak ta książka to nie tylko piękna oprawa, ale też piękne wnętrze. Autorka porusza tu temat przemocy, trudnego dzieciństwa, tajemnic i relacji rodzinnych. Pierwsza część z perspektywy małej Alice jest smutna i przejmująca, ale również urocza, przynosząca nadzieję, która delikatnie przebudza serce tej dziewczynki. Czytałam ją z zapartym tchem. Bardzo mi się ona podoba, bo Alice pomimo tak młodego wieku, ukazano jako inteligentną dziewczynkę, nieco upartą, silną i wiedzącą czego chce. Ta o już dorosłej Alice podobała mi się trochę mniej. Jako kobieta, gdzieś po drodze zgubiła swój ogień, stała się niepewna, słaba, a jej postępowania niekiedy nie rozumiałam. Chociaż jeśli patrząc z psychologicznego punktu widzenia, to one dość często pojawiają się nawet w realnym życiu. Jednak dla mnie i tak było ono niezrozumiałe, bo jak można wpaść w tą samą pułapkę, w której tkwiła kilka lat wcześniej? Do tego jeszcze dodam, że pierwsza część była zdecydowanie bardziej ciekawa i emocjonalna. 

"Wszystkie kwiaty Alice Hart" to ostatecznie piękna historia, napisana równie pięknym, subtelnym i magicznym stylem pisania. Autorka tak cudownie opisuje pewne miejsca czy kwiaty, że niekiedy, a nawet często czułam się oczarowana. Znajdziemy tu historie, baśnie i legendy, zaczerpnięte z różnym kultur, które dodają jeszcze więcej uroku tej powieści. To historia o przyjaźni, miłości i poszukiwaniu własnej tożsamości. Przejmująca i chwytająca za serce, ale pomimo tego czyta się ją zaskakująco szybko. 

Książka do kupienia na stronie Księgarni Internetowej Livro.pl, pod linkiem:
https://livro.pl/wszystkie-kwiaty-alice-hart-ringland-holly-sku1191791416.html

Oryginalny tytuł: The Lost Flowers of Alice Hart
Wydawnictwo: Marginesy
Tłumaczenie: Ewa Penksyk - Kluczkowska
Data wydania: czerwiec 2018 rok
Liczba stron: 416

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Red Girl Books Recenzje , Blogger